Voorbereiding start dempen deel van de Maashaven

16 April 2026, 12:16 uur
Rotterdam & Regio
mainImage
LMO FOTO

Komende jaren staan er grote veranderingen op stapel in en rondom de Maashaven in Rotterdam. Een deel van de haven (oostzijde, de metrokant) wordt gedempt om daar het Nelson Mandelapark te ontwikkelen. Het nieuwe park is straks maar liefst 10 voetbalvelden groot. Er komen echte heuvels, grasvelden en grote bomen. Voor de Maassilo komt een plein te liggen.

Op 24 februari werd eerder het feestelijk startsein gegeven door wethouder Tim Versnel en directeur Jan Huijbersvan Van den Van Herik.Deze maand zijn aannemer Van den Herik Kust- en Oeverwerken B.V met het echte werk begonnen. De Maashaven is 10 meter diep, dus het duurt wel een jaar voordat we land boven water zien verschijnen. Het dempen duurt zo’n 2 jaar. Voor het dempen wil de gemeente zand gebruiken dat al eerder is gebruikt. Dat is beter voor het milieu dan nieuw zand winnen. Het werk in de Maashaven nu gaande en er zijn gespecialiseerd schepen actief in de Maashaven onder meer de Herik 28. De werkzaamheden zijn te volgen vanaf de kades langs de Maashaven.

Er gaat zo’n 400.000 kuub zand en 60.000 ton deels circulaire steen aan, geleverd worden door @ROS Zand en Grind. De damwand scheidingsplek tussen vaste grond- en waterkant wordt geplaatst door De Vries Werkendam. Eerder werd al een flink deel van de Rijnhaven gedempt voor ontwikkeling van een stadspark met een strandje en ruimt voor geplande nieuwbouwprojecten. Verder terug is ook een deel van Waalhaven Zuid gedempt, daar bevindt zich nu een cluster van havengerelateerde bedrijven. Nu is de Maashaven aan de beurt. De Maashaven is afgegraven eindt 19e eeuw en kwam gereed in 1905 en was 65 ha groot.

De haven was bedoeld voor massaoverslag en rondom zaten diverse grote bedrijven als de Graansilio, Quaker Oates, Meneba en de vuilverbranding en in de haven lag het droogdok IV van de gemeente Rotterdam. In de naoorlogse tijd vervulde de Maashaven een belangrijke rol voor Rotterdam. Maar gaandeweg de tijd verdween de drukte in de haven en lagen er alleen nog maar wat binnenvaartschepen. De Maashaven noordzijde bekend van de Hannopier werd ontwikkeld tot een woongebied en het gepensioneerde ss Rotterdam kwam te liggen bij de entree van de Maashaven als hotel- en attractieschip.

Op dit moment is alleen het bedrijf Dossche Mills (bekender onder de naam Meneba) nog actief in het gebied. De vuilverbranding hield al op rond 2010 en was voorbestemd als pretparklocatie voor ondernemer Hennie van der Most, maar helaas voor hem, is het niet gelukt dit plan uit te voeren. Met betrekking Mandelpark is de oplevering ergens in 2028 gepland.